Jäsenkirje/Medlemsbrev

20.10.2019 klo 10:44
Jäsenkirje 3/2019 on ilmestynyt

Medlemsbrevet 3/2019 har publicerats
Espoon Pohjola-Norden

Jäsenkirje nro 3, lokakuu 2019

Kesä, niin alku kuin loppukin, onnistuivat yhdistyksen osalta hienosti. Koululaisten Pohjoismainen taideleiri 10-13.6 Pentalassa saavutti tavoitteensa ja norjalaisen VoiceOver poikakuoron konsertit 13-14.9. Tapiolan koululla, Musikinstitutet Kungsvägenin konserttisalissa Tapiolassa ja Helsingin Musiikkitaloilla tavoittivat yli 500 hengen yleisön. Journalisti ja kirjailija Anu Partasen globaalia näkökulmaa ”USA ja Pohjoismaat” kuunteli 40 ruotsinopettajaa Suomen ruotsinopettajien kesäpäivillä 2.8. Hanasaaressa.

Tervetuloa mukaan tapahtumiin!

Syyskokous

Yhdistyksen sääntömääräinen syyskokous on YK:n päivänä torstaina 24.10.2019 klo 17 Espoon järjestöjen yhteisön kokoustiloissa Tapiolassa, Kauppamiehentie 6, II. krs.

Esillä on vuoden 2020 toimintasuunnitelman ja talousarvion vahvistaminen sekä puheenjohtajan ja hallituksen valinta ensi vuodeksi.

Huom! Tämä on virallinen kutsu.

Pohjola-Norden – Totta ja tarua
Yhdistyksen varapuheenjohtaja Ulf Johansson johdattelee keskustelua syyskokouksen jälkeen aiheesta Pohjola-Norden – Totta ja tarua to 24.10. klo 18. Ilmoittautumiset kahvitarjoilua varten viimeistään maanantaina 21.10. Anna-Liisa Blomille, blomannaliisa@gmail.com, p. 040-517 94 19.

Katse horisontissa
Espoon kaupunginmuseon näyttely Katse horisontissa esittelee merellistä Espoota. Näyttelyopastus Pentalan taideleiriläisille, heidän perheillensä ja yhdistyksen jäsenille la 9.11 klo 14 (suomeksi), jonka jälkeen vapaamuotoinen yhteistapaaminen klo 15-16. Ohjelmassa kuvakavalkadi kesän taideleiristä Pentalassa, meriaiheinen piirustusnurkka, mehua ja aikuisille laivakahvit.  Espoon kaupunginmuseo, Weegee-talo, Ahertajantie 5. Ilmoittautumiset Anna-Liisa Blom, blomannaliisa@gmail.com, p. 040-517 94 19.

Kirjallisuusviikko

Pohjoismaista kirjallisuusviikkoa vietetään 11-17.11. Espoon P-N:n satutäti Anna-Lisa ja satusetä Uffe kertovat muinaisia pohjoismaisia tarinoita ruotsiksi ja suomeksi Soukan kielikylpy-päiväkodin lapsille ma 11.11. Soukan kirjastossa.

Luulosairaat
Suomalais-norjalaisen tanssiteatteriryhmä Naïve Man Companyn jonglööri, trapetsitaiteilija ja tanssija juhlivat epäonnistumisia Molièren klassikkonäytelmän Luulosairaat sanattomassa versiossa ke 20.11. klo 19-20 Espoon kulttuurikeskuksessa, Kulttuuriaukio 2, Tapiola.

Yhdistys on varannut jäsenille lippuja alennettuun hintaan á 30 € ja tarjoaa kahvit klo 18:30. Ilmoittautumiset 1.11. mennessä Lissulle p. 0400-649 459, lissu.ala-pollanen@hotmail.com

Maksu Espoon P-N tili FI13 4055 4950 0670 72, viitenumero 1009 (huom! muista merkitä maksajan nimi).

Pikkujoulut
Helsingin ja Espoon Pohjola-Norden yhdistysten yhteiset pikkujoulut ke 4.12. alkaen klo 17:30, jonka jälkeen pohjoismainen elokuva klo 19. Kaisaniemenkatu 9, Helsinki

Lucia-kuvaelma

Yhdistys esittää perinteiseen tapaan Lucia-kuvaelman espoolaisessa palvelutalossa ma 16.12.

HUOM! Muistathan ilmoittaa meiliosoitteesi sihteerille. Jäsenkirjeiden lisäksi tiedotteita eri tapahtumista lähetetään sähköpostitse. Seuraa myös kotisivuamme: www.espoo.pohjola-norden.fi ja Facebook-sivua: espoon pohjola-norden/pohjola-norden i esbo

Tapahtumia  pääkaupunkiseudulla:

Ti 5.11./ke 6.11. klo 19 Cary Me Home, vierailu Ruotsista, Teatteri Vantaa, Tikkurilantie 44.

Su 24.11.2019 klo 16 Mezzosopraano Anne Sofie von Otter, Ruotsi esiintyy Laulun valo festivaalilla, Helsingin Konservatorion sali, Ruoholahdentori 6, Helsinki

La 30.11. klo 11-16 Joulumarkkinat, Pohjoismai-nen kulttuuripiste, Kaisaniemenkatu 9, Helsinki

Pohjoismaisia elokuvia: www.hanaholmen.fi ja

www.nordiskkulturkontakt.org

 

Pohjola-Norden i Esbo
Medlemsbrev 3, oktober 2019

Sommaren, såväl början som slutet, lyckades mycket väl för föreningen. Nordiska bildkonstlägret för skolelever på Pentala 10-13.6 uppnådde målsättningarna och den norska VoiceOver pojkkörens konserter 13-14.9 i Tapiolan koulu, Musikinstitutet Kungsvägens konsertsal och Helsingfors Musikhus nådde över 500 åhörare. I journalisten och författaren Anu Partanens föreläsning ”USA och Norden” deltog 40 lärare på Finlands svensklärares sommardagar 2.8 på Hanaholmen.

Välkommen till föreningens evenemang!

Höstmöte

Föreningens stadgeenliga höstmöte är på FN-dagen torsdagen 24.10.2019 kl. 17 i Hagalund i möteslokalerna för Espoon järjestöjen yhteisö, Köpmannavägen 6, II. vån.

 

Mötet behandlar utkasten till verksamhetsplan och budget för 2020 samt väljer ordförande och styrelse

Obs! Detta är en officiell kallelse.

Pohjola-Norden – Sanning och verklighet
Vi diskuterar med Esbo P-N:s vice ordförande Ulf Johansson efter höstmötet to 24.10 kl. 18 om temat Pohjola-Norden – Sanning och verklighet. Kaffeservering, anmälningar senast må 21.10 till Anna-Liisa Blom, blomannaliisa@gmail.com

Blicken mot horisonten
Esbo stadsmuseums utställning Blicken mot horisonten presenterar det havsnära Esbo. Guidning till utställningen för eleverna på konstlägret på Pentala, för deras familjer och föreningens medlemmar lö 9.11 kl. 14 (på finska) följd av en fri sammankomst kl. 15-16 med bildkavalkad från sommarens konstläger på Pentala, rithörna med havsmotiv, saft och skeppskaffe för vuxna.  Esbo stadsmuseum, Weegee-huset, Flitarvägen 5. Anmälningar till Anna-Liisa Blom, blomannaliisa@gmail.com, tfn: 040-517 94 19.

Litteraturveckan

Den nordiska litteraturveckan firas 11-17.11. Esbo P-N:s sagotant Anna-Lisa ja sagofarbror Uffe berättar forna tiders nordiska historier på svenska och finska för barnen i Sökö språkbadsdaghem må 11.11 i Sökö bibliotek.
 

De inbillade sjuka
Pjäsen De inbillade sjuka visas on 20.11 kl. 19-20, Esbo kulturcentrum Kulturplatsen 2, Hagalund.

Den finsk-norska dansteatergruppen Naïve Man Companys jonglör, trapetskonstnär och dansare firar misslyckanden i en stum version av Molières klassiska skådespel.

Föreningen har bokat biljetter till nedsatt pris för medlemmarna á 30 € och bjuder på kaffe kl. 18:30. Anmälningar senast 1.11 till Lissu, tfn: 0400-649 459, lissu.ala-pollanen@hotmail.com.

Betalning med referensnummer 1009 till Esbo P-N:s  konto FI13 4055 4950 0670 72, (obs! Glöm inte att ange betalarens namn).

Lillajul
Pohjola-Norden föreningarna i Esbo och Helsingfors firar tillsammans lillajul on 4.12 kl. 17:30.. Möjlighet att se på film kl. 19. Kajsaniemigatan 9, Helsingfors.

Lucia

Föreningens traditionella Lucia-tablå visas i ett servicehem i Esbo må 16.12.

 

Obs. Du kommer väl ihåg att meddela din mejl-adress till sekreteraren. Förutom medlemsbrev sänds meddelanden om olika evenemang även per mejl. Följ även föreningens webbplats: www.espoo.pohjola-norden.fi och på Facebook: espoon pohjola-norden/pohjola-norden i esbo.

 

Evenemang i huvudstadsregionen:

Ti 5.11/on 6.11 kl. 19 Cary Me Home, gästspel från Sverige, Teatteri Vantaa, Dickursbyvägen 44.

Sö 24.11 kl. 16 Mezzosopranen Anne Sofie von Otter från Sverige uppträder på festivalen Laulun valo i Helsingin Konservatorio, Gräsvikstorget 6, Helsingfors.

Lö 30.11. kl. 11-16 Julmarknad, Nordisk kulturkontakt, Kajsaniemigatan 6, Helsingfors.

Nordiska filmer: www.nordiskkulturkontakt.org och www.hanaholmen.fi                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

 

 

 

 

Jäsenkirje 2/2019 - Medlemsbrev 2/2019

Jäsenkirje 1/2019 - Medlemsbrev 1/2019

Jäsenkirje 3/2018 - Medlemsbrev 3/2018

Jäsenkirje 2/2018 - Medlemsbrev 2/2018

Jäsenkirje 1/2018 - Medlemsbrev 1/2018

Jäsenkirje 4/2017Medlemsbrev 4/2017

Jäsenkirje 3/2017 - Medlemsbrev 3/2017

Jäsenkirje 2/2017 - Medlemsbrev 2/2017